Szanowni Państwo Dyrektorzy, 

w imieniu Pana Michała Sieka Opolskiego Kuratora Oświaty i Pana dr Dariusza Byczkowskiego Dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, zapraszamy uczniów z naszego województwa w każdy roboczy dzień ferii do udziału w interesujących wykładach dotyczących historii Zamku w Brzegu oraz innych ciekawostek historycznych i społecznych. Wykłady, po których będzie można zadawać prowadzącym pytania, będą się odbywały za pośrednictwem Facebooka na stronie: Ferie na Zamku w Brzegu

Zapraszamy 

Poniżej program

Ferie Zimowe 2022 w Zamku Piastów Śląskich: Piastowskie popołudnie z historią

Podczas ferii zimowych Muzeum Piastrów Śląskich w Brzegu zaprasza na miniwykłady poświęcone ciekawostkom, jakie miały miejsce na przestrzeni wieków. Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy mieć dostęp do Facebooka Ferie na Zamku w Brzegu

Miniwykłady w formie pogadanek prowadzone będą na żywo w pierwszy i drugi tydzień ferii, od poniedziałku do piątku. Wystarczy jakiekolwiek urządzenie zapewniające łączność z portalem Facebook, aby dołączyć do grona słuchaczy. Tematyka wykładów poświęcona jest ciekawostkom historycznym i społecznym, jakie miały miejsce na przestrzeni wieków. Nie zabraknie m.in. dotyczących np. sądów nad czarownicami w XVII w. czy relacji biznesowych, jakie mieli brzescy fabrykanci w czasach rewolucji przemysłowej, która dotarła również do Brzegu. Będą także tematy poświęcone konserwacji zabytków.

– Ofertę kierujemy głównie w stronę dzieci i młodzieży, ale oczywiście zapraszamy każdego, kto będzie miał czas i ochotę przenieść się w czasy te bardzo odległe i całkiem niedawne, ponieważ sprzed ponad stu laty – zachęca dr Dariusz Byczkowski, Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. – Po każdym z wykładów będzie możliwość zadawania pytań przez słuchaczy, a związanych z tematyką prelekcji. Pytania do naszych wykładowców będzie można przekazywać poprzez komentarze wpisywane na żywo pod transmisją danego wykładu.

Przedsięwzięcie jest realizowane wspólnie z zaprzyjaźnionymi naukowcami z ośrodków akademickich regionu opolskiego i dolnośląskiego. W akcję promocyjną wydarzenia włączył się także Pan Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty. Dodajmy, że jest to już kolejna akcja edukacyjna prowadzona przez Muzeum wspólnie z m.in.: Opolskim Kuratorium Oświaty, Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego, Wyższą Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu.

Akcja „Piastowskie popołudnie z historią” prowadzona jest w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ferie z kulturą”.

Oto tematy wykładów oraz daty i godziny, w których rozpocznie się transmisja:

31 stycznia (poniedziałek), godz. 14.00 – „Barok w Brzegu” – kustosz Barbara Fomicz, historyk sztuki, kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

1 lutego (wtorek), godz. 14.00 – „Tajemnice herbów bramy zamkowej Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu” – kustosz Michał Plutarski z Działu Historii Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, miłośnik genealogii i heraldyki, autor publikacji historycznych.

2 lutego (środa), godz. 14.00 – „Światowe kontakty brzeskich fabrykantów w XIX i XX w.” – dr Romuald Nowak, historyk sztuki, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu, Przewodniczący Rady Muzeum przy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, autor licznych naukowych publikacji historycznych i książek poświęconych m.in. historii Brzegu.

3 lutego (czwartek) godz. 14.00 – „Sprawy o czary w Anglii na początku XVII w.” – dr hab. Mariusz Sawicki, profesor Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Katedry Historii Powszechnej i Polski do końca XVIII w. w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego, Naczelny Redaktor czasopisma „Brzeski Rocznik Zamkowy”, autor licznych naukowych publikacji historycznych.

4 lutego (piątek) godz. 14.00 – „Podróże elit dawnej Rzeczypospolitej XVI–XVII w.” – dr Aleksandra Ziober z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, blogerka podróżnicza, autorka licznych naukowych publikacji historycznych.

7 lutego (poniedziałek) godz. 14.00 – „Warsztat konserwatora malarstwa na przykładzie portretów ze zbiorów Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu” – adiunkt konserwatorski Karolina Rajna, dyplomowany konserwator dzieł sztuki z Pracowni Konserwacji Zabytków Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

8 lutego (wtorek), godz. 14.00 – „10 najważniejszych wykopalisk świata” – kustosz Władysław Czyżyk, archeolog i kierownik Działu Archeologii Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

9 lutego (środa), godz. 17.00 – „Księgi romantyczne, czyli dialog o romantyzmie w dobie współczesnej na tle „Polonii” Jana Styki – z okazji Roku Romantyzmu Polskiego” – dr Dariusz Byczkowski, Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, i Adam Boberski, kierownik Działu Edukacji, Wydawnictw i Promocji Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, autor publikacji książkowych.

10 lutego (czwartek) godz. 13.30 – „Osobliwości z magazynu działu historii” – kustosz Anna Techmańska, kierownik Działu Historii i zastępca Dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, autorka publikacji historycznych, przewodnik turystyczny.

11 lutego (piątek), godz. 14.00 – „Pamiątka inwestycji drogowej brzeskiego księcia Jerzego II” – dr Tadeusz Jurek, emerytowany profesor Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, Członek Rady Muzeum przy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, przewodnik turystyczny i propagator aktywnego wypoczynku połączonego z uzyskiwaniem wiedzy turystycznej i historycznej, autor publikacji poświęconych zabytkom ziemi brzeskiej.