Starsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowej wycieczce. Pojechaliśmy dziś do Centralne Muzeum Jeńców Wojennych do Łambinowic.

Uczniowie wzięli udział w żywej lekcji historii naszego regionu, która wykracza daleko poza granice kraju jak i Europy.

Na początku naszej wizyty obejrzeliśmy film wprowadzający w historię i klimat miejsca.

Opowiedziano nam prawdziwe wojenne historie ludzi, którzy polegli, przeżyli, a czasem nawet wrócili po latach, by zmierzyć się z widmem okrutnej przeszłości.

Panowie Damian i Michał opowiadali o życiu codziennym w obozie, przybliżali w ciekawy i przystępny sposób historię zebranych eksponatów oraz odpowiadali na pytania co ciekawszych uczniów.

Po zwiedzeniu interaktywnej wystawy w muzeum pojechaliśmy na teren obozu, który wydał się zrobić wrażenie na dzieciach. A warunki pogodowe pomagały wejść w buty jeńców tam przetrzymywanych. Uczniowie zobaczyli makietę całego obozu, szukali życiorysów osób tam przebywających oraz weszli do odrestaurowanego baraku.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta pod pomnikiem poległych, gdzie wysłuchali ostatnich historii związanych z tym miejscem oraz uczcili pamięć o poległych minutą ciszy.

W obecnych czasach nie bójmy się poruszać tych ciężkich tematów wojennych z dziećmi. Historia może jest w pierwszej dziesiątce zainteresowań młodych ludzi, ale nie przepuszczajmy okazji, by porozmawiać z nimi, kiedy zwerbalizują swoją ciekawość.

Więcej zdjęć w galerii